Dla kogo psychoterapia?

Psychoterapia to cykliczny, często długotrwały proces zmierzający do poprawy kondycji psychicznej. Warto skorzystać z terapii, wtedy kiedy zauważamy, że nasze problemy w negatywny sposób wpływają na nasze funkcjonowanie przynajmniej w jednej ze sfer: prywatnej (partner/ka, rodzina), społecznej (znajomi, hobby, czas wolny) i zawodowej.

Zanim podejmie się decyzję o zgłoszeniu na psychoterapię, warto zastanowić się nad gotowością cyklicznych, systematycznych i długotrwałych kontaktów z psychoterapeutą. Terapia wymaga regularnych wizyt w gabinecie jeden lub dwa razy w tygodniu w zależności od zgłaszanego problemu, czy struktury osobowości. Należy pamiętać, że niezależnie od zagadnienia, z którym udajemy się do gabinetu psychoterapeutycznego, warto wziąć pod uwagę opinię terapeuty. Może okazać się, że zamiast długotrwałej psychoterapii dla rozwiązania problemu wystarczy kilka wizyt w gabinecie. Zasadna jest też odwrotna sytuacja, w której pacjent oczekuje szybkiej, a nawet natychmiastowej zmiany, a psychoterapeuta uzna, że przyczyny trudności są głębsze i wymagają wielomiesięcznej pracy terapeutycznej. Dlatego, jeśli pacjent oczekuje skutecznej pomocy, warto na samym początku nie zakładać liczby spotkań.

Terapia nie będzie skuteczna, jeśli osoba zgłaszająca się nie będzie miała motywacji wewnętrznej. Jeśli pacjent zgłosi się na terapię pod presją partnera, czy rodziny, a więc za namową lub ultimatum osób trzecich, nie odniesie wymiernych skutków z terapii. Warto pamiętać, że od postawy i nastawienia pacjenta zależy jakość terapii, jak i jej skutek.

Psychoterapia jest pomocna w sytuacji, kiedy osoba pomimo starań nie może odczuć i doświadczyć satysfakcji. Część doświadczeń w naszym życiu może pozostawić w naszej psychice trwały ślad. Uraz ten może pojawić się z opóźnieniem, pozostając w ukryciu. Dzięki psychoterapii można znaleźć ukryte źródło problemów, nawet jeśli na początku pacjent nie wiąże swoich obecnych trudności z konkretną przyczyną.

W dzisiejszych czasach korzystanie z pomocy psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty przestaje być powodem do wstydu, a staje się sposobem, żeby pokazać sobie i innym, że chcemy i możemy polepszć swoją jakość życia oraz zwiększyć satysfakcję z relacji partnerskich czy rodzinnych. Dlatego, jeśli uskarżamy się na trudności w relacjach z innym, kiedy doświadczamy permanentnego braku satysfakcji z życia, doświadczamy stanów przygnębienia, mierzymy się z trudnymi emocjami, mamy problem z używkami, doświadczamy stanów depresyjnych, mamy problemy z odżywianiem, może okazać się, że terapia poprawi naszą jakość życia, jak i naszych najbliższych.

W prywatnym gabinecie w Gdyni prowadzę

Zajmuję się również prowadzeniem superwizji.